Daftar Mahasiswa Baru Indonesia di Rusia TA 2011/2012

10/27/2011

 
DAFTAR MAHASISWA BARU INDONESIA DI RUSIA
TA 2011/2012
 
 

No.

Nama

Program

Spesialisasi

Perguruan tinggi

1.      

Raymond Junior Pardamean

Aspiran-tura

(S-3)

International Law, European Law

Peoples’ Friendship University of Russia (RUDN), Moskow

2.      

Indah Larassakti

Master

(S-2)

Psychological and Pedagogical Education

Moscow State Pedagogical University, Moskow

3.      

Nurul Wirda Mursidik

Master

(S-2)

Psychological and Pedagogical Education

Moscow State Pedagogical University, Moskow

4.      

Siti Aisyah

Master

(S-2)

Professional Education

Moscow State Pedagogical University, Moskow

5.      

Taufiq Maulana

Master

(S-2)

Biology

Moscow State Pedagogical University, Moskow

6.      

Adri Arlan

Master

(S-2)

Foreign Area Studies

Peoples’ Friendship University of Russia (RUDN), Moskow

7.      

Asrinda Ayub Idrus

Master

(S-2)

History

Peoples’ Friendship University of Russia (RUDN), Moskow

8.      

Ika Madya Lestari

Master

(S-2)

Political Science

Peoples’ Friendship University of Russia (RUDN), Moskow

9.      

Aldrin Ali Hamka

Master

(S-2)

Economics

South Russian State Technical University, Novocherkassk

10.   

Cindy Dianita

Master

(S-2)

Oil and Gas Engineering

South Russian State Technical University, Novocherkassk

11.   

Rangga Permana

Master

(S-2)

Oil and Gas Engineering

South Russian State Technical University, Novocherkassk

12.   

Selvya Vistha Bancin

Master

(S-2)

State and Municipal Management

South Russian State Technical University, Novocherkassk

13.   

Handaru Lukisa

Bachelor

(S-1)

Foreign Area Studies

Peoples’ Friendship University of Russia (RUDN), Moskow

14.   

Julio Johanes

Bachelor

(S-1)

Advertising and Public Relations

Ulyanovsk State University, Ulyanovsk

15.   

Nadia Mutia Rahmah

Bachelor

(S-1)

Mathematics and Computer Sciences

Ulyanovsk State University, Ulyanovsk

16.   

Suci Puti Melati

Bachelor

(S-1)

Advertising and Public Relations

Ulyanovsk State University, Ulyanovsk

17.   

Willibrordus Duarmas

Bachelor

(S-1)

General Medicine

Ulyanovsk State University, Ulyanovsk

18.   

Afdhal Fikri Nasser

Bachelor

(S-1)

Oil and Gas Engineering

Kuban Technological University, Krasnodar

19.   

Rindy Murezki Gawi

Bachelor

(S-1)

Oil and Gas Engineering

Kuban Technological University, Krasnodar

20.   

Rusman Ancong

Bachelor

(S-1)

Oil and Gas Engineering

Kuban Technological University, Krasnodar

21.   

Annizar Bachri

Bachelor

(S-1)

Design of Architectural Space

Volgograd State University, Volgograd

22.   

Muhammad Fachri

Bachelor

(S-1)

Architecture

Volgograd State University, Volgograd

23.   

Novitasari

Bachelor

(S-1)

Applied Mathematics

South Russian State Technical University, Novocherkassk

24.   

Eka Citra Putra

Bachelor

(S-1)

Navigasi Kelautan

Universitas Kelautan, Vladivostok

 
Program:
Bachelor (S-3)     : 12 orang
Master (S-2)        : 11 orang
Aspirantura (S-3) :   1 orang
 

Moskow, 27 Oktober 2011